Rehabilitacja niemowląt od kiedy?

Rehabilitacja niemowląt od kiedy?

Rehabilitacja niemowląt od kiedy? Każda spośród kobiet, która urodziła niedawno dziecko, spotyka się parę razy z położną środowiskową mającą przeprowadzić tak zwane wizyty patronażowe. Jest to na ogół parę spotkań, na których waży się noworodka, jak również przeprowadzania badania mające związek z jego prawidłowym rozwojem.

Nie ma jednakże czasu na tego rodzaju wizycie, żeby uczyć rodziców właściwych technik pielęgnacji, gdyż to w jaki sposób będziemy wykonywać takie czynności rutynowe, wykazuje wpływa na właściwy proces rozwoju dziecka, tym bardziej, iż czynności takie jak chociażby: unoszenie, przewijanie czy odbijanie, powtarza się wiele razy w przeciągu dnia czy nocy. I w takim momencie odbycie wizyty w gabinecie fizjoterapeuty, mogłaby być pomocna w dobraniu właściwych metod pielęgnacji, tak ażeby bez szkód dla dziecka móc stymulować jego psychosomatyczny rozwój. Nie jest bowiem obojętna pozycja, w jakiej będziemy karmić niemowlę, jak je będziemy nosić, w jaki sposób podnosić z przewijaka czy też z łóżeczka. Jeżeli uda się nam zauważyć u własnej pociechy niepokojące symptomy, warto podjąć konsultacje z lekarzem albo fizjoterapeutą – podobnie w przypadku fizjoterapii w ciąży. Część spośród nich, świadczyć może o istnieniu zaburzeń w mięśniowym napięciu, zaburzeń w zakresie prawidłowego rozwoju albo o stosowaniu niewłaściwej pielęgnacji.

Kiedy powinno się stosować fizjoterapię w przypadku niemowląt?

Niemowlęta dopiero zaczynają poznawać własne ciało, zaś ich ułożenie w brzuchu matki, jeszcze parę tygodni po porodzie, determinować może ich postawę. Bardzo często zdarza się jednakże, iż u tak małych dzieci wykrywane jest wzmożone napięcie mięśni, które może zagrażać właściwemu rozwojowi duchowemu. Jak możemy rozpoznać taką sytuację? Rodzice winni zwracać szczególną uwagę na zachowanie swoich własnych dzieci. Niechęć do leżakowania na brzuszku, zaciskanie piąstek, jak i odginanie się do tyłu, mogą świadczyć bezpośrednio o wzmożonym mięśniowym napięciu. Innym symptomem, może być prężenie nóżek albo rączek w ciągu nocy.

Rehabilitacja niemowląt od kiedy?
Rehabilitacja niemowląt od kiedy?

Co istotne, repertuar ruchowy w przypadku takich właśnie pociech, jest znacznie bardziej ubogi, przejawiają one także mniejszą aktywność i zdecydowanie dłużej śpią. Wymienione wyżej symptomy, stanowią niezaprzeczalny powód do udania się na obowiązkową konsultację lekarską ze swoim dzieckiem. Niemowlęta, u których zostały wykryte zaburzenia napięcia mięśniowego, utrwalają niewłaściwe ruchowe wzorce, których późniejsze oduczenie się, może okazać się naprawdę niezwykle trudne, a jeżeli jest to w ogóle możliwe, na pewno będzie wymagało czasu i cierpliwości.

Tak samo często występującym zaburzeniem u niemowląt, może być asymetria. Może ona zostać bardzo szybko zdiagnozowana, gdyż dzieci, u których pojawia się asymetria, wybierają widocznie jedną spośród stron ciała. Jakie będą tego wyraźnie zauważalne objawy? Z pewnością, takie dziecko będzie obracać swoją główkę bez przerwy w tym samym kierunku, będzie spało wyłącznie na jednym boku, wkładało do buzi wyłącznie jedną z rączek i tak dalej. Należy przy tym wszystkim zdawać sobie sprawę, iż wszystkie dzieci przychodzą na świat z asymetrią, ale może mieć ona różnorodny stopień nasilenia. U zdrowych dzieci tego typu problemy zanikają około trzeciego miesiąca życia. Wtedy dziecko winno leżeć symetrycznie. Jeśli po ukończeniu przez nie trzeciego miesiąca, asymetria pozostanie ciągle widoczna, można mówić o jej utrwaleniu i konieczne staje się wówczas rozpoczęcie fizjoterapii.

Metody fizjoterapii wykorzystywane w przypadku niemowląt

Osoby zajmujące się rehabilitacją https://www.rehabilitacja-24.pl/, zalecają zastosowanie dwóch metod fizjoterapii w przypadku niemowląt: metodę NDT Bobath, oraz metodę Vojty. Druga z nich, znana była już w ubiegłym wieku, aczkolwiek nadal jest chętnie stosowana przez wielu spośród fizjoterapeutów. Przeprowadzana jest ona przede wszystkim u dzieci mających ortopedyczne wady postawy, jak i u wcześniaków. Metoda Vojty, opiera się na wywoływaniu odpowiednich odruchów. Czyni się to poprzez naciskanie na konkretne punkty na ciele dziecka. Pomimo tego, iż ćwiczenia nie powodują dolegliwości bólowych, to nierzadko związane są one z pewnym dyskomfortem, ponieważ niemowlęta zmusza się niejako do utrzymania właściwej postawy, a w rezultacie potrafią one oznajmić niezadowolenie płacząc. Z kolei metodę NDT Bobath, stosuje się dzisiaj bardzo często, tym bardziej u dzieci mających wzmożone napięcie mięśniowe. Na czym ona polega? Jej najważniejszymi założeniami, będą zahamowanie niewłaściwych odruchów, jak i wyzwolenie prawidłowych ruchów. Całość procesu, przeprowadza się w czasie czynności codziennych, przykładowo zabawy albo kąpieli.

Jaką rolę w fizjoterapii niemowląt spełniają rodzice?

Skuteczny proces rehabilitacji, w tym rehabilitacji domowej, to taki, który oparty jest na powtarzaniu odpowiednich ćwiczeń. Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, są niezwykle istotne, jednakże zadaniem rodziców będzie wspieranie terapii dziecka w zaciszu domowym. Ustalenie odpowiedniego planu działania, następuje zawsze po konsultacji ze specjalistą, to również od niego rodzice dowiedzą się, jak trzeba postępować, żeby móc wyeliminować niewłaściwe odruchy u niemowlęcia.

Author: kto