Jak usuwać odciski

Jak usuwać odciski

Jak usuwać odciski – odciski stanowią jeden z najpowszechniejszych problemów natury podologicznej. Występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, w niemal każdym wieku i pod kilkoma różnymi postaciami. Mimo iż nie niosą za sobą poważnego zagrożenia, odciski są zmianami, których nie należy bagatelizować. Mogą one skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, wywoływać ból i dyskomfort, a także negatywnie wpływać na estetykę stóp i pewność siebie osoby nimi dotkniętej.

Skąd biorą się odciski?

Chcąc opisać odciski w największym skrócie, można by powiedzieć, że są to zmiany skórne, będące wynikiem reakcji obronnej skóry. Warto jednak dowiedzieć się nieco więcej na temat przyczyn powstawania odcisków oraz ich rodzajów, aby wiedzieć w jaki sposób zapobiegać ich występowaniu, jak również, w razie potrzeby, skutecznie rozpoznać pojawiające się zmiany.

Jak usuwać odciski
Jak usuwać odciski

Odciski powstają wskutek nadmiernego zgrubienia naskórka, który nawarstwia się i wysusza, powodując w efekcie powstanie twardej i zgrubiałej zmiany skórnej. Pojawiające się przede wszystkim na stopach, znacznie rzadziej na powierzchni dłoni odciski, są efektem nadmiernego, długotrwałego ucisku na stopę lub jej tarcia.

Powstawaniu odcisków sprzyja przede wszystkim noszenie za małych, za ciasnych lub źle dopasowanych butów, które powodują długotrwałe tarcie, ucisk, a nawet deformację części stopy. Na pojawienie się odcisków narażone są także osoby wykonujące pracę w ciężkich, ciasnych butach, jak również pracujące przez większość dnia w pozycji stojącej. Odciski często pojawiają się również u pań noszących buty na wysokim obcasie, jak również u osób z nadwagą, otyłych i posiadających wady postawy, co determinuje zbyt duży lub nierównomierny nacisk ciężaru ciała na powierzchnię stóp.

 

Przede wszystkim zapobiegać

Oczywiście istnieje kilka sprawdzonych metod usuwania odcisków, jednak przede wszystkim warto zadbać o to, aby w ogóle nie pojawiały się one na naszych stopach. Należy więc dbać o odpowiednią jakość, jak i rozmiar noszonego obuwia, a także pilnować właściwej higieny i pielęgnacji stóp. Warto zadbać także o prawidłową dietę oraz masę swojego ciała, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zbadać o swój kręgosłup i nogi pod kątem ewentualnych wad postawy.

Stosując się do powyższych zasad mamy szansę uniknąć nieestetycznych i uciążliwych odcisków lub przynajmniej zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Jak usunąć odciski?

Jeżeli na powierzchni stopy zauważymy zmianę, która przypomina odcisk, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą podologiem. Zdecydowanie niewskazane jest bowiem samodzielne usuwanie odcisków na własną rękę. Przedstawione na wielu stronach internetowych domowe sposoby na odciski odznaczają się niewielką skutecznością, co więcej, mogą one przynieść efekt wprost odwrotny do zamierzonego, powodując wyłącznie zaognienie się zmiany. Ponadto nieumiejętne usuwanie zmiany skórnej prowadzić może do przerwania ciągłości naskórka, co zdecydowanie zwiększa ryzyko pojawienia się kolejnych, także groźniejszych dla naszego zdrowia infekcji.

Warto umówić się na wizytę u podologa możliwie jak najszybciej po zauważeniu zmian skórnych. Odwlekanie leczenia, czy bagatelizowanie problemu, spowoduje wyłącznie jego nasilenie się, co w rezultacie prowadzić może do znacznego zwiększenia uczucia dyskomfortu oraz bólu, który z czasem będzie towarzyszyć nam przy każdym kolejnym kroku.

Usuwanie odcisków u podologa

Jeszcze przed rozpoczęciem usuwania odcisku podolog przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, dzięki któremu ma możliwość dowiedzieć się czegoś na temat jego trybu życia oraz ewentualnej przyczyny pojawienia się odcisku. Następnie przy użyciu specjalistycznych narzędzi, takich jak frezarka, dłuto oraz skalpel podolog usuwa zmianę.

Proces ten rozpoczyna się od właściwego przygotowania stopy – oczyszczenia jej i delikatnego zmiękczenia naskórka. Kolejnym krokiem jest usunięcie najbardziej wysuszonej i zrogowaciałej skóry na i wokół odcisku. Podolog wykonuje tę czynność przy użyciu specjalnego skalpela. Po usunięciu wierzchniej warstwy naskórka możliwe jest dostanie się do skóry właściwej, jak i rdzenia odcisku, który usuwany jest starannie za pomocą dłutka. Po całkowitym usunięciu odcisku podolog wygładza skórę stopy za pomocą frezarki, a w razie takiej potrzeby zakłada ochronny opatrunek.

Bezpośrednio po zakończeniu pierwszego etapu leczenia specjalista może umówić pacjenta na wizytę kontrolną, w trakcie której zmieni opatrunek ochronny, jak również sprawdzi stan stopy oraz etap gojenia się skóry i miejsca po usunięciu odcisku. Podolog może także poinstruować swojego pacjenta na temat tego, w jaki sposób prawidłowo dbać o swoje stopy, by nie dopuścić do ponownego pojawienia się uciążliwych i nierzadko bolesnych zmian skórnych, jakimi są odciski.

Author: kto12