Instalacja pompy ciepła

Instalacja pompy ciepła

Instalacja pompy ciepła – w danym domu jednorodzinnym czy mieszkaniu źródło ogrzewania determinuje wiele spraw w naszym życiu. Po pierwsze, ma to związek z samym kosztem inwestycji. Zwłaszcza, gdy dom jest dopiero budowany, pieniądze często się zużywają i trudno jest ponownie zainwestować. Po drugie, bardzo ważne jest to, ile płacimy za każdy miesiąc grzewczy. Po trzecie, ważna jest łatwość użytkowania danego źródła ciepła.

To właśnie ta kategoria (wraz z ekologiczną) sprawia, że ​​kotły węglowe często nie są najlepszym rozwiązaniem. Po czwarte, warto też zastanowić się nad kwestiami organizacyjnymi, takimi jak wykorzystanie przestrzeni (zarówno sam kocioł, jak i samo paliwo). Po piąte, należy również wziąć pod uwagę kwestie takie jak ekologia, pewność ogrzewania czy bezwładność cieplna. Biorąc wszystko pod uwagę, instalacja pompy ciepła okazała się jedną z najciekawszych opcji dostępnych obecnie na rynku. W tym przypadku jednym z najważniejszych czynników wpływających na efektywność jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego. Z tego powodu montaż pomp ciepła często wiąże się z zastosowaniem ogrzewania podłogowego.

Niższa temperatura i wyższa wydajność

Instalacja pompy ciepła
Instalacja pompy ciepła

Kluczem do zrozumienia, który system grzewczy najlepiej współpracuje z pompą ciepła, jest fakt, że im niższa temperatura zasilania i powrotu, tym wyższa wydajność. W przypadku konwencjonalnych systemów grzewczych (przez które rozumiemy wykorzystanie kotła elektrycznego lub gazowego jako źródła ciepła) temperatura zasilania wynosi zwykle od 65 °C do 80 °C. Temperatura wody powrotnej jest zwykle o 10°C niższa. Ostatecznie ta różnica to ilość ciepła dostarczanego do pomieszczenia. Czy w takim układzie może pracować pompa ciepła? Technicznie nic nie stoi na przeszkodzie tej kombinacji. Nie jest to jednak rozwiązanie wydajne, co automatycznie prowadzi do wyższych kosztów. W przypadku energetyki ekologicznej jednym z głównych problemów są koszty eksploatacyjne związane z kosztami inwestycji. Jak w tej sytuacji wykorzystać ogromny potencjał powietrznych pomp ciepła (głównie dlatego, że są najbardziej popularne).

Ogrzewanie powierzchniowe

Postawione warunki najlepiej spełnia ogrzewanie płaszczyznowe. Dzięki zastosowaniu większej powierzchni można przekazać tę samą ilość ciepła, ale przy niższej temperaturze zasilania i powrotu. Powierzchnia ściany lub sufitu może być ogrzewana. Te ciekawe rozwiązania doskonale sprawdzają się w pompach ciepła. Nie zmienia to faktu, że najbardziej popularne jest ogrzewanie podłogowe. Jest to połączenie, które po pierwsze maksymalizuje efektywność całego systemu, a po drugie zapewnia korzystny mikroklimat dla człowieka. Dzięki konwekcji konwencjonalne grzejniki zapewniają dość nierównomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. W przypadku ogrzewania podłogowego jest ono bardziej stabilne, dodatkowo wyższa temperatura wokół stóp to podwyższony komfort cieplny dla mieszkańców.

Grzejnik tradycyjny (lub rozbudowany)

Innym sposobem jest zastosowanie radiatora podobnego do tradycyjnego, ale jednocześnie wydłużonego. Pomysł polega na rozszerzeniu powierzchni, która rozproszy ciepło. Czasami łączy się to ze zmniejszoną temperaturą przepływu i wrzenia. Trudno nazwać to najlepszym rozwiązaniem, ale to też ciekawa alternatywa. Czy jednak tradycyjne radiatory to w każdym razie złe rozwiązanie? Jak się okazuje, nie zawsze tak jest. Po pierwsze, gdy jesteśmy gotowi na tradycyjny system grzewczy. W takim razie konieczność zamiany tego na ogrzewanie płaszczyznowe nie zawsze się opłaca. To jest nieco inne niż to, co dzieje się, gdy mamy do wykonania dowolny wariant systemu grzewczego. Te dwa scenariusze są daleko od siebie pod względem związanych z nimi kosztów.

Klimakonwektor

Klimakonwektory pozwalają wykorzystać ważne zalety pomp ciepła. Cykl termodynamiczny można odwrócić, dzięki czemu ogrzewanie to może być wykorzystane do schłodzenia budynku. Jednocześnie jest to rozwiązanie nowoczesne, znane z wysokiej wydajności i jeden z polecanych wariantów w połączeniu z pompą ciepła. Jednak zwykle nie jest bardziej efektywne niż ogrzewanie podłogowe.

Pozostałe elementy systemu grzewczego

System grzewczy to wymagająca konstrukcja z wieloma elementami, o które trzeba zadbać. Istotnym czynnikiem jest na przykład zapewnienie możliwie najniższego zapotrzebowania na ciepło w budynku. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła podgrzewa powietrze, ułatwiając doprowadzenie powietrza do optymalnej temperatury za pomocą pompy ciepła. Ponadto koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest konkurencyjny w stosunku do tego, co oferuje ta technologia. Ponadto omawiane technologie można łączyć z fotowoltaiką. Dzieje się tak, ponieważ pompy ciepła wymagają prądu do napędzania wentylatorów, a zatem prądu do napędzania pętli termicznej. Jednak zapotrzebowanie na ciepło wynika głównie z odpowiedniej izolacji lub prostej konstrukcji budynku.

Author: kto12